Funkcjonalne i z pomysłem, czyli urządzamy mieszkanie w bloku!

Funkcjonalne i z pomysłem, czyli urządzamy mieszkanie w bloku!

Małe mieszkanie to wiele wyzwań? Jeśli dobrze przemyślisz kwestię przechowywania, wybierzesz kompaktowe meble oraz sprzęt i zadbasz o dobór kolorów i dodatków optycznie powiększających wnętrze, stworzysz przestrzeń, w której chce się przebywać! Dowiedz się, jak urządzić małe mieszkanie w bloku dla pary lub rodziny.

Jak urządzić mieszkanie w bloku? Zacznij od podziału pomieszczeń

Funkcjonalne mieszkanie w bloku składa się najczęściej z 2-3 pokoi z kuchnią lub aneksem kuchennym. Nawet na tak niewielkiej przestrzeni możesz stworzyć wygodne strefy do pracy, odpoczynku i zabawy. Wymaga to jednak dobrego przemyślenia funkcji, jakie mają pełnić poszczególne pomieszczenia.

Single i pary, które nie mają dzieci, mają pod tym względem ułatwione zadanie. 2- lub 3-pokojowe mieszkanie można łatwo podzielić na część dzienną i przeznaczoną do odpoczynku. Najlepiej jest, gdy sypialnia jest ma okna wychodzące na północną lub wschodnią stronę (jak w przypadku mieszkania Mosina) – wówczas nie będzie Cię budziło słońce. Salon może pełnić jednocześnie funkcję jadalni. Wówczas dobrze jest, gdy znajduje się blisko kuchni.

Jak urządzić małe mieszkanie, w którym będzie mieszkała rodzina z dziećmi? Aby zapewnić sobie odrobinę prywatności, warto nie rezygnować z sypialni dla rodziców i przeznaczyć na nią najmniejszy pokój. Nie zawsze jednak przy urządzaniu mieszkań w bloku da się wygospodarować taką przestrzeń. Wówczas spróbuj przynajmniej wydzielić Waszą strefę odpoczynku w salonie za pomocą wysokich mebli lub przepierzeń.

Wygodnym rozwiązaniem dla rodzin, które planują kupno mieszkania, jest połączenie salonu z kuchnią – wówczas w życiu rodzinnym mogą bez przeszkód uczestniczyć wszyscy domownicy, nawet ci przygotowujący posiłek.

Czy podczas urządzania mieszkania w bloku powinno się przeznaczyć miejsce na pokój dla każdego rodzeństwa osobno? Takie rozwiązanie jest wskazane wówczas, gdy masz starsze dzieci lub gdy różnica wieku pomiędzy nimi jest duża. Warto też rozważyć inny pomysł – przeznaczenie jednego pokoju na wspólną bawialnię, a drugiego na wspólną sypialnię i miejsce do cichej zabawy oraz nauki.

Urządzanie mieszkań w bloku – pamiętaj o miejscu na przechowywanie

Osoby, które chcą funkcjonalnie umeblować mieszkanie w bloku, często stają przed dylematem: co wybrać, by zyskać miejsce na przechowywanie, a jednocześnie nie ograniczać przestrzeni nadmierną ilością mebli. Rozwiązaniem dla właścicieli małych mieszkań jest wykorzystanie takich mebli,  które łączą w sobie funkcję przechowywania z innymi funkcjami. O jakich rozwiązaniach mowa?

Przykładem są otwierane od góry łóżka do sypialni i kanapy, pod którymi można przechowywać pościel, ubrania niepotrzebne o danej porze roku i inne drobiazgi. Do przechowywania doskonale nadają się także pufy – pod ich siedziskami często znajdują się pojemniki.

Sprawdzonym sposobem na urządzanie mieszkań w bloku jest także zabudowywanie całej przestrzeni ściany zamykanymi szafkami. Jeśli masz na to budżet, możesz zamówić taki mebel na wymiar – wówczas będziesz mieć pewność, że idealnie pasuje do pomieszczenia. Szafy i regały sięgające sufitu nie mają nic wspólnego z klasycznymi meblościankami. Te projektowane obecnie wyglądają nowocześnie i lekko, a do tego są niezwykle funkcjonalne. Dzięki pomysłowym półkom, szufladkom i schowkom będziesz wygodnie przechowywać domowe sprzęty, a jednocześnie zapanujesz nad porządkiem w pokoju.

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku, by wyglądało na większe?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w bloku, by nie przytłaczało, ale wydawało się optycznie większe, postaw na minimalizm i jasne kolory. W przypadku niewielkich mieszkań doskonale sprawdza się styl skandynawski, łączący biele i szarości z dużą ilością naturalnego drewna.

Mimo że wśród trendów ostatnich lat królują ciemnozielone czy granatowe ściany, zrezygnuj z nich na rzecz sprawdzonej bieli. Ściany w tym kolorze sprawią, że mieszkanie będzie wydawało się jaśniejsze i większe. Jeśli biel wydaje Ci się zbyt sterylna, postaraj się ożywić wnętrza za pomocą zdjęć, obrazków, plakatów i roślin.

Jakie meble wybrać podczas urządzania mieszkań w bloku? Unikaj dużych, ciężkich szaf i kanap w ciemnych kolorach. Zamiast nich postaw na kompaktowe modele – u większości popularnych producentów znajdziesz narożniki, które mieszczą się nawet na krótkiej ścianie, a także szafy i szafki w jasnych odcieniach. Nie zawsze to, co modne, sprawdzi się w przypadku małego, ale funkcjonalnego mieszkania w bloku. Nawet jeśli podobają Ci się duże fotele uszaki czy inne meble retro, pozostaw je właścicielom dużych domów i mieszkań w kamienicach. U Ciebie zdecydowanie lepiej będą wyglądały proste meble w stylu skandynawskim. A jeśli już styl retro, to raczej ten inspirowany latami 60. i 70. kiedy powstawało dużo projektów idealnie nadających się do małych mieszkań w blokach.

Mała powierzchnia nie musi być ograniczeniem – wykorzystaj te porady przy zakupie mieszkania pod Poznaniem i stwórz przyjazną przestrzeń dla domowników!