Mieszkanie na parterze z ogródkiem - wady i zalety

Mieszkanie na parterze z ogródkiem - wady i zalety

W ofertach deweloperów coraz częściej pojawiają się mieszkania z ogródkiem. Zazwyczaj jest to mieszkanie na parterze, z ogródkiem, do którego wychodzi się na zewnątrz przez drzwi tarasowe. Jest to ciekawy sposób na połączenie mieszkania w bloku z posiadaniem własnego kawałka zieleni. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jakie są plusy i minusy mieszkań na parterze i co sądzą o nich osoby, które je wybrały, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Mieszkania z ogródkiem - jak wyglądają?

Możliwość poszerzenia przestrzeni mieszkalnej o kilka dodatkowych metrów na zewnątrz jest dla Polaków bardzo atrakcyjna. To dlatego tak dobrze sprzedają się mieszkania z balkonami lub tarasami. Od pewnego czasu coraz większe zainteresowanie budzą mieszkania z ogródkiem. Zlokalizowane na parterze, mają wyjście na ogrodzony kawałek zieleni z trawnikiem. Takie ogródki nie są zbyt duże, ale jak pokazała pandemia, możliwość wyjścia na zewnątrz w mieście jest nieoceniona — nawet jeśli miałoby to być tylko kilka metrów trawy otoczonej krzewami. Oczywiście nie brak również ofert z bardziej obszernymi ogródkami, których przestrzeń jest wystarczająca do zorganizowania własnej grządki z warzywami. Obecnie prawie wszystkie nowo powstające mieszkania pod Poznaniem mają dostęp do ogródków. Jednym z przykładów są mieszkania Mosina.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem - wady i zalety

Mieszkanie na parterze z ogródkiem ma wiele zalet:

  • więcej kontaktu z naturą, który w mieście jest bardzo istotny. Już samo patrzenie na zieleń potrafi działać uspokajająco. Kojące bywa również uprawianie roślin i patrzenie jak wzrastają w wyniku naszej pracy. Nie muszą to być tylko ozdobne krzewy lub kwiaty. Wiele osób sadzi tam również warzywa lub zioła, które wzbogacają codzienną dietę o zdrowe dodatki;
  • możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu — kiedy nie ma czasu na dłuższy spacer lub wycieczkę do lasu, właściciele takich mieszkań zawsze mogą wyjść do ogródka i wypić kawę na leżaku lub huśtawce. Wyposażona w ogrodowe meble przestrzeń może służyć również jako miejsce do spożywania posiłków w ciepłe dni.
  • bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci — rodzice małych dzieci z pewnością doceniają możliwość ustawienia piaskownicy, huśtawek lub trampoliny w ogródku. Podczas takich zabaw dzieci jednocześnie spędzają czas na świeżym powietrzu i są w zasięgu wzroku rodzica, który może obserwować je przez okno;
  • dodatkowa przestrzeń dla czworonożnych pupili — pies nie musi już nudzić się między spacerami w domu. zamiast tego może wyjść do ogródka z ulubioną zabawką, a jego właściciele będą mieli pewność, że w tym czasie nie zaczepią go inne zwierzęta i będzie bezpieczny;
  • dodatkowa przestrzeń do przechowywania — mając ogródek miejsce nie trzeba aż tak zastanawiać się jak urządzić małe mieszkanie, by upchnąć w nim wszystkie używane przez domowników przedmioty, w tym dziecięce zabawki, rowerki itp. Część przedmiotów może znaleźć stałe miejsce np. w skrzyni ustawionej w ogrodzie.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem - opinie

Oprócz niewątpliwych plusów są też i wady mieszkań na parterze z ogródkiem. W opiniach osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, powraca kwestia braku prywatności. Takie ogrody bywają widoczne z balkonów wyższych pięter, a jeśli ich ogrodzenie jest niewysokie, także z przestrzeni wokół bloku lub osiedlowego patio. Bliskość wewnętrznego dziedzińca lub ulicy może powodować, że odpoczywając w takim ogródku będziemy narażeni na hałas. Jeśli ogrody z sąsiednich klatek ze sobą sąsiadują, ogrodzenie sąsiada może zacieniać nasz trawnik. Warto sprawdzić, jak wygląda plan aranżacji naszego mieszkania z ogródkiem. Opinie mieszkańców podobnych osiedli mogą pomóc nam w podjęciu ostatecznej decyzji.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem - czy warto

Kupno mieszkania z ogródkiem pozwala spełnić marzenie o własnym M w atrakcyjnej lokalizacji i jednocześnie własnym kawałku zieleni. Ta zielona przestrzeń może służyć do odpoczynku, zabawy dla dzieci, czy uprawiania własnych warzyw. Odpowiedź na pytanie o mieszkanie na parterze z ogródkiem — czy warto się na nie zdecydować, będzie dla każdego inna. Jeśli bliskość natury i możliwość wykorzystania dodatkowego placu zgodnie z własnymi potrzebami jest dla Ciebie ważna, przyjrzyj się dostępnym ofertom.