KUPNO MIESZKANIA KROK PO KROKU OD DEWELOPERA

Kupno mieszkania krok po kroku od dewelopera

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w dorosłym życiu. Duża grupa Polaków decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera - nowe nieruchomości są położone w atrakcyjnych lokalizacjach, budynki posiadają rozmaite udogodnienia, a ich wnętrza można zaaranżować w dowolny sposób. 

Zanim jednak zostaniemy posiadaczami mieszkania od dewelopera, musimy przejść przez skomplikowany proces zakupu. Aby ułatwić Wam to zadanie, przedstawiamy krok po kroku jak wygląda kupno mieszkania na rynku pierwotnym.

Krok 1 - sprawdzenie zdolności kredytowej

Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnego mieszkania od dewelopera, warto oszacować swoje zdolności finansowe. To od tego, ile możemy wydać na zakup nieruchomości, będą zależały nasze dalsze poszukiwania. Jeżeli zamierzamy skorzystać z kredytu hipotecznego, skierujmy się do banku lub pośrednika, który oceni naszą zdolność kredytową.

Krok 2 - wybór mieszkania

Kiedy już ocenimy naszą zdolność kredytową, możemy zacząć poszukiwania wymarzonego mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Oczywiście kluczowe parametry to metraż i rozkład pomieszczeń, ale równie ważna jest lokalizacja nieruchomości. Sprawdźmy, czy w okolicy znajdują się przystanki autobusowe, szkoła, przedszkole, sklepy i park. Na stronie każdego szanowanego inwestora (np. Dewelopera w Mosinie) znajdziesz informacje o odległości budynku od kluczowych obiektów i instytucji.

Pamiętajmy, że kupno idealnego mieszkania może potrwać i w żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować pochopnej decyzji.

Krok 3 - umowa rezerwacyjna i deweloperska

Jeżeli wybór nieruchomości mamy za sobą, pora podpisać umowę rezerwacyjną. Ze względu na duży popyt, atrakcyjne mieszkania bardzo szybko znikają z oferty deweloperów, dlatego warto je zarezerwować. Dzięki umowie rezerwacyjnej mamy pewność, że nikt nie zakupi wybranego mieszkania, w czasie gdy my będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jeżeli żaden bank nie udzieli nam kredytu, mamy prawo zrezygnować z zakupu nieruchomości.

Po otrzymaniu kredytu przychodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest sporządzana w formie aktu notarialnego, a jej podpisanie odbywa się u notariusza. Najważniejszym elementem umowy deweloperskiej jest zobowiązanie obydwu stron - w przypadku nabywcy do zapłaty za zakupiony lokal, a w przypadku dewelopera do wybudowania konkretnej nieruchomości w określonym terminie.

Krok 4 - Odbiór techniczny

Po zakończeniu budowy deweloper zaprosi nas na odbiór techniczny wybudowanego mieszkania lub domu. To niezwykle ważny moment, w którym kupujący po raz pierwszy widzi gotowy lokal i w obecności dewelopera zaświadcza, że jest on zgodny z tym, co określono w umowie deweloperskiej. Dlatego odbiór techniczny powinien odbyć się przed podpisaniem ostatecznej umowy przenoszącej własność. 

Na odbiór nieruchomości warto wybrać się z fachowym doradcą, który dokładnie sprawdzi:

  • czy standard wykończenia odpowiada ustaleniom zawartym w umowie deweloperskiej,
  • czy mieszkanie jest wolne od wad, np. w wykonaniu podłóg, ścian, przygotowaniu instalacji, montażu okien i drzwi,
  • czy wymiary pomieszczeń są zgodne z projektem.

Podpisanie dokumentu odbioru mieszkania jest równoznaczne z tym, że akceptujemy jego stan. Dlatego powinniśmy podejść do odbioru technicznego w pełni profesjonalnie - dokładnie sprawdźmy, czy wszystkie ustalenia zostały wykonane w prawidłowy sposób. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niedociągnięcia, poinformujemy o nich dewelopera i wyznaczmy mu czas na naprawę ewentualnych niedoróbek.

Krok 5 - Umowa przenosząca własność

Podpisanie umowy przenoszącej własność to ostatni krok do zakupu mieszkania od dewelopera. W tym momencie zostajemy prawowitymi właścicielami nieruchomości, a deweloper ma obowiązek przekazać nam klucze do nowo wybudowanego domu lub mieszkania.

Niezależnie od tego, czy dokonaliśmy zakupu mieszkania pod Poznaniem, Krakowem czy Wrocławiem, umowa przenosząca własność musi mieć formę aktu notarialnego. Bardzo ważne jest, aby podpisać ją dopiero po technicznym odbiorze lokalu - musimy być pewni, że mieszkanie spełnia wszystkie warunki określone w umowie deweloperskiej i jest wolne od wszelkich wad.

Krok 6 - Przeprowadzka

Po podpisaniu umowy przenoszącej własność, deweloper wyda nam klucze do zakupionego mieszkania lub domu. Przeszliśmy już przez czasochłonny, skomplikowany i niejednokrotnie nerwowy proces zakupu mieszkania od dewelopera krok po kroku. W tym momencie nie pozostało nam nic innego, jak wykończenie mieszkania, zakup wszystkich potrzebnych sprzętów i przeprowadzka.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam w kupnie mieszkania w Mosinie i każdym innym miejscu. Na zakończenie chcielibyśmy przypomnieć o najważniejszej zasadzie związanej z zakupem mieszkania - każdy krok wymaga dokładnego przemyślenia, dlatego nie próbujmy się śpieszyć.