Stan deweloperski czy wykończenie mieszkania pod klucz - co się bardziej opłaca?

Stan deweloperski czy wykończenie mieszkania pod klucz - co się bardziej opłaca?

Niedawno zakupiłeś dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, czy bardziej opłaca się jego odbiór jako stan deweloperski i samodzielna aranżacja? A może zależy Ci na oszczędzeniu cennego czasu i preferujesz wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego pod klucz? Z pewnością jest to niełatwa decyzja, ze względu na finanse, a także chęć jak najszybszego wprowadzenia się i zamieszkania w nowym gniazdku. Chcesz wiedzieć, co oznacza stan deweloperski a wykończenie pod klucz i jaki jest jego koszt? W poniższym wpisie pomożemy przybliżyć i określić najważniejsze aspekty obu wariantów. Wykończenie pod klucz — co to znaczy? Co to jest stan deweloperski mieszkania? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu.

Stan pod klucz a deweloperski — różnice

Często zastanawiasz się, co to jest stan deweloperski i jakie różnice niesie za sobą wykończenie mieszkania pod klucz? Decydując się na kupno mieszkania, możesz spotkać się z czterema głównymi wariantami dotyczącymi ich wykończenia. Na rynku mieszkaniowym deweloperzy oferują poniższe opcje:

  • stan surowy otwarty — odnosi się głównie do domów jednorodzinnych, bardzo rzadko spotykany. Dom posiada podstawowe elementy realizacji takie jak fundamenty, komin, stropy, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, a także konstrukcję dachu najczęściej bez pokrycia.

  • stan surowy zamknięty — nieco bardziej rozwinięty wariant stanu otwartego. Dom wyposażony jest już w  zamontowane drzwi wewnętrzne i okna, a także znany jest układ pomieszczeń poprzez rozstawienie ścian działowych. Na tym etapie dach pokryty jest już odpowiednim materiałem w postaci np. dachówki ceramicznej.

  • stan deweloperski — głównie dla osób, które preferują samodzielnie wykończenie mieszkania lub domu. Ma rozprowadzoną instalację elektryczną, tynki na ścianach, wylewki, zamontowany jest piec gazowy lub pompa ciepła i grzejniki.

  • wykończenie pod klucz — obejmuje wykończenie pod klucz z meblami, podłogami, parapetami, drzwiami i roletami okiennymi, AGD i RTV według zaplanowanego wcześniej projektu. Jest biały montaż , ściany są pomalowane na wybrany kolor lub położona jest tapeta. W skrócie wykończenie pod klucz oznacza miejsce, do którego można się wprowadzać.

Stan deweloperski a pod klucz — koszt

Wybór dewelopera, konkretnej lokalizacji i wymarzonego mieszkania masz już za sobą, ale czekają kolejne trudne decyzje. Mając na uwadze powyższe opisy dotyczące standardów wykończenia, już na pierwszy rzut oka widać różnice w kosztach. Stojąc przed ostatecznym wyborem, w Twojej głowie z pewnością pojawiają się dwa pytania. Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim, a ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Obecnie mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem cen materiałów budowalnych. Można przyjąć, że wykończenie mieszkania pod klucz w średnim standardzie może kosztować 1300-1500 zł/m2.

Czy to dużo, czy mało? Wiele osób uważa, że cena, z jaką wiąże się wykończenie pod klucz, jest wysoka. Jest to jednak koszt wygody i komfortu, że remont odbywa się praktycznie bez Twojego udziału. Statystycznie Polacy w ok. 80-90% wybierają wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Pozostali nabywcy, poznając cennik prac, są w stanie go zaakceptować i decydują się na wykończenie pod klucz.

Stan deweloperski a pod klucz — trudny czy łatwy wybór?

Obecnie koszt wykończenia mieszkania pod klucz, a samodzielny remont w stanie deweloperskim różni się stosunkowo nieznacznie. Za wyższą cenę, którą ponosi się, wybierając to, co obejmuje wykończenie pod klucz, kupujesz spokój i cenny czas. Poświęca się go na:

  • wybieranie materiałów wykończeniowych,

  • jeżdżenie po sklepach, sprawdzanie dostępności produktów,

  • transport i wnoszenie do remontowanego lokalu.

Zazwyczaj oferowane są różne pakiety wykończenia, w zależności od jakości materiałów. Spotykane są oferty:

  • standard,

  • optimum.

  • premium.

Zastanawiasz się, jaka jest cena za m2 wykończenia mieszkania pod klucz? Otóż nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Cena wykończenia mieszkania pod klucz jest podawana przez deweloperów i wykonawców indywidualnie. Wycena jest stworzona na podstawie wybranych produktów, metrażu mieszkania, lokalizacji czy trudności i zakresu wykonanych prac.

Wykończenie mieszkania pod klucz — czy warto?

To, co przeważa za opcją wykończenia mieszkania pod klucz to fakt, iż zaoszczędzisz czas związany z wyborem i zakupem materiałów. Po drugie profesjonalni fachowcy mają bardzo długie terminy oczekiwania, co niestety wiąże się z odłożeniem możliwości przeprowadzki o kolejne miesiące. Natomiast swoje plusy ma również wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego. Masz całkowitą niezależność w doborze towarów i aranżacji wnętrza. Jeśli zamierzasz zdecydować się na tę opcję wykończenia, to oszczędzisz również trochę pieniędzy.

PB Lechbud to piękne mieszkania pod Poznaniem, w tym atrakcyjne mieszkania Mosina. A jeśli zdecydowałeś się na zakup niewielkiego lokum, to koniecznie zapoznaj się naszym wpisem jak urządzić małe mieszkanie. Zapraszamy na naszą stronę www!