Czynniki zwiększające atrakcyjność mieszkania

Czynniki zwiększające atrakcyjność mieszkania

Atrakcyjność mieszkania to pojęcie, które dla każdego może mieć inne znaczenie. Jedni stawiają na mieszkanie z ogródkiem, drudzy na prywatne miejsce parkingowe pod blokiem, a jeszcze inni zwracają szczególną uwagę na przemyślany układ pomieszczeń. Tak naprawdę każdy z tych czynników wpływa na decyzje zakupowe nabywców. Funkcjonalność, atrakcyjne położenie i styl to uniwersalne elementy zwiększające atrakcyjność mieszkania. Poniżej przedstawiamy niektóre z czynników zwiększających atrakcyjność mieszkania.

Dobra lokalizacja

Dobra lokalizacja jest tym co niewątpliwie zwiększa atrakcyjność mieszkania. Czym się charakteryzuje? Dobra lokalizacja umożliwia komfortowe życie codziennie, na które składają się:

  • infrastruktura w sąsiedztwie – bliskość sklepów, kina, siłowni oraz miejsc do wypoczynku. Zielona okolica z parkami i innymi miejscami do wypoczynku i rekreacji cieszy się z reguły największym zainteresowaniem. Młodzi rodzice biorą jeszcze pod uwagę bliskość żłobków, przedszkoli czy szkół, a rosnąca rzesza miłośników zdrowego i aktywnego trybu życia obecność ścieżek rowerowych, basenu lub klubu fitness;
  • czas i możliwości dojazdów –  zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską to ważny czynnik na podstawie którego ocenić atrakcyjność lokalizacji. Znajdujące się w pobliżu przystanki tramwajowe lub metra, mogą rozwiązać problem stania w korkach samochodem i oszczędzić czas;
  • planowany dalszy rozwój lokalizacji –  jeśli mieszkanie jest położone w nowej lub jeszcze rozwijającej się dzielnicy warto sprawdzić dalsze plany zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że obok planowana jest autostrada lub budowa głośnego zakładu produkcyjnego. 

Prywatne miejsce parkingowe pod blokiem

Miejsce parkingowe pod blokiem to bolączka mieszkańców zarówno nowych, jak i starych osiedli. Obecnie rodziny często mają więcej niż jedno auto, a co za tym idzie ilość miejsc na ogólnodostępnych parkingach, znacznie się kurczy. Mieszkanie z prywatnym miejscem parkingowym lub z miejscem postojowym w garażu podziemnym budzi większe zainteresowanie kupujących. Są oni skłonni zapłacić więcej, ale zyskać pewność, że będą mieli gdzie zaparkować, a ich samochód będzie bezpieczny. 

Przemyślany układ pomieszczeń

Mieszkania z drugiej ręki często mają przestarzałe, mało funkcjonalne układy pomieszczeń, co może obniżać ich wartość u części potencjalnych nabywców. Nie każdy planuje po zakupie generalny remont z burzeniem ścian i budowaniem przestrzeni użytkowej na nowo, a ciemna kuchnia lub przechodnie pokoje, nie sprawdzają się przy użytkowaniu przez całe rodziny. Nowoczesne budownictwo bierze pod uwagę konieczność oddzielenia strefy wspólnego spędzania czasu, od stref sypialnianych i potrzebę wydzielenia własnej przestrzeni dla każdego z mieszkańców.

Mieszkanie z ogródkiem

Własny ogródek to element, który decyduje o atrakcyjności mieszkań na parterze, które do niedawna cieszyły się mniejszą popularnością. Dzięki niemu mieszkańcy mają możliwość relaksu na świeżym powietrzu, uprawy ulubionych kwiatów lub nawet własnych warzyw tak samo, jak właściciele domów jednorodzinnych. To także idealne miejsce do zabaw dla dzieci lub wspólnego spędzania czasu z rodziną, lub przyjaciółmi. 

Mieszkanie z ogródkiem to alternatywa dla życia w domu wolnostojącym, a jednocześnie ważny czynnik podnoszący atrakcyjność mieszkania. 

Podsumowanie

Czynniki zwiększające atrakcyjność mieszkania mogą być różnorodne i subiektywne dla każdego. Jednak trendy mieszkaniowe na 2021 rok pokazują, że przy wyborze własnego lokum brane są pod uwagę:

  • lokalizacja,
  • układ pomieszczeń i metraż,
  • bliskość miejsca pracy, szkół lub przedszkoli,
  • cena.

Single częściej wybierają mieszkania w centrum miasta z dostępem do kin, teatrów i klubów, a młode rodziny bardziej cenią sobie ciche dzielnice na obrzeżach metropolii lub rozważają wady i zalety mieszkania blisko lasu.

Przedsiębiorstwo Budowlane LECHBUD oferuje atrakcyjne mieszkania pod Poznaniem z nowoczesnymi układami pomieszczeń i bogatą infrastrukturą w okolicy. Ma także dostępne równie atrakcyjne mieszkania w Mosinie na nowych osiedlach w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Warto sprawdzić te oferty!