CO SPRAWDZIĆ PRZED KUPNEM MIESZKANIA OD DEWELOPERA?

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera?

Informacji o zakupie mieszkania najlepiej poszukiwać u źródła - szukanie statystyk czy opinii innych osób, to za mało. O co pytać dewelopera, żeby mieć klarowność procesu kupna mieszkania? Co warto wiedzieć na jego temat i jak nie dopuścić do rozczarowań? 

O co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania?

Każde spotkanie z deweloperem wymaga przygotowania i świadomości tego co dzieje się na rynku nieruchomości. Ważne jest oczywiście poznanie przewidywanego czynszu i kosztów użytkowania czy ilości etapów na jakie zostaje podzielona inwestycja deweloperska. To jednak tylko część obrazu przyszłej inwestycji. Poniższe propozycje pytań pomogą rozwinąć więcej kwestii - przed zakupem mieszkania powinny być wyjaśnione. Dzięki temu nie dochodzi do błędów i przykrych niespodzianek. 

Jakie doświadczenie ma deweloper?

Warto, aby zainteresowanie kupnem mieszkania od dewelopera, wiązało się z wyborem tylko takiego inwestora, który cieszy się dużym doświadczeniem. Informacja o latach pracy i udanych projektach powinna być zawarta w dostarczonym przez dewelopera prospekcie - jeśli tego nie zrobi samodzielnie, trzeba poprosić go o taki dokument. Prospekt informacyjny to załącznik do umowy deweloperskiej - jasno określa najważniejsze kwestie związane zarówno z samym deweloperem, jak i pożądaną nieruchomością. O tym jaką wagę ma prospekt informacyjny świadczy najlepiej pociągnięcie dewelopera do odpowiedzialności karnej w przypadku udzielenia błędnych informacji

Jaki jest status prawny dewelopera i działki? 

Co jeszcze trzeba sprawdzić decydując się na zakup mieszkania? Istotny jest status prawny zarówno dewelopera, jak i nabywanego terenu. W przypadku zakupu działki trzeba np. sprawdzić czy nie jest obciążona kredytem hipotecznym. Trzeba również sprawdzić status prawny samego dewelopera. Często działalność deweloperów ma charakter spółek kapitałowych (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), ale niezależnie od wyboru formy, wszystko jest zapisane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Są to informacje, które sąd gospodarczy może udostępnić i zawierają między innymi: 

• wysokość kapitału w zakładzie,

• strukturę własności spółki,

• sprawozdania finansowe, 

• rachunek wyników (zysków i strat),

• dane o członkach zarządu. 

Jaki jest standard wykończenia?

Spotkanie z deweloperem to też okazja do pytań o standard wykończenia. To ważna kwestia pojawiająca się wraz z tematem daty ukończenia budowy, parametrów i rozkładu pomieszczeń oraz doprowadzonymi mediami. Pojęcie "standardu deweloperskiego" jest często stosowanym terminem i z założenia dotyczy surowych warunków. Jakie są to jednak dokładnie warunki - to nie podlega już definicji, ale powinno być zawarte w konkretnej umowie. Standard deweloperski obejmuje zazwyczaj drzwi wejściowe, otynkowane lub pomalowane na biało ściany, a także rozprowadzone instalacje - w tym elektryczne i centralnego ogrzewania z grzejnikami. Niektórzy deweloperzy oferują domy pod klucz, czyli wykończone na tyle, że umożliwiają natychmiastowe wprowadzenie się. W takiej formie sprzedawane są np. oferowane przez nas szeregowe domy pod Poznaniem.

Jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego okolicy?

Nikt nie chce mieć trasy szybkiego ruchu pod oknem salonu, kuchni lub sypialni. Można tego uniknąć, jeśli podczas rozmowy z deweloperem padnie pytanie o plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Informacja zwrotna będzie dotyczyła m.in. ewentualnych planów budowy szkół, sklepów, centrów handlowych czy obiektów sportowych - warto wiedzieć o tym wcześniej, przed podjęciem decyzji. Ze względu na położenie terenu, szczególnym zainteresowaniem cieszą się budowy w miejscowościach leżących blisko większych miast, np. w pobliżu stolic poszczególnych województw. Dobrym przykładem są mieszkania pod Poznaniem, które wyróżniają się dużym spokojem i bogatą infrastrukturą handlowo-usługową.

Przygotowanie do rozmowy z deweloperem

Zakup mieszkania to proces, w którym warto polegać na doświadczonych deweloperach - to daje możliwość zapoznania się z wcześniejszymi realizacjami czy opiniami.  Dzięki wiedzy i przygotowanym pytaniom, można sprawnie przejść przez wszystkie etapy kupowania mieszkania lub domu.