O czym pamiętać, kupując nowe mieszkanie od dewelopera?

O czym pamiętać, kupując nowe mieszkanie od dewelopera?

Mieszkanie nie zawsze kupuje się na całe życie. Faktem jest jednak, że taką inwestycję przeprowadza się najczęściej raz na kilka lub kilkanaście lat. Warto zadbać o to, by przez ten czas mieszkało Ci się w danym miejscu komfortowo. Jakie są najważniejsze rzeczy przy zakupie mieszkania? Dowiedz się, na co koniecznie zwrócić uwagę!

Planujesz kupno nowego mieszkania? Sprawdź, kim jest Twój deweloper

Z deweloperem będziesz mieć kontakt tylko na etapie zakupu mieszkania i realizacji inwestycji. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie można kupić od przypadkowo wybranej firmy. To, kim jest deweloper i jaka jest jakość świadczonych przez niego usług, będzie miało duży wpływ na to, czy będzie Ci się komfortowo mieszkało w nowym miejscu.

Od kilku lat obowiązują przepisy ustawy deweloperskiej. Zgodnie z nimi wpłacane przez nich zaliczki są wypłacane deweloperowi dopiero po zakończeniu kolejnych etapów budowy. Dzięki temu nie może on finansować inwestycji z pieniędzy nabywców, ale z własnych środków. To ważne zabezpieczenie interesów klientów, ale dewelopera warto zweryfikować także pod innymi względami.

Co jest ważne przy zakupie mieszkania, jeśli chodzi o dewelopera? Warto dokładnie sprawdzić informacje na temat firmy realizującej inwestycję. Oto krótka lista pytań, na które dobrze jest znać odpowiedzi przed zakupem:

  • Od ilu lat deweloper działa na rynku?
  • Czy specjalizuje się w budowie bloków mieszkalnych, domów, a może biurowców?
  • Czy ma biuro sprzedaży w Twojej okolicy?
  • Jakie są opinie osób, które mieszkają już w wybudowanych przez dewelopera budynkach? Dobrym źródłem informacji są grupy mieszkańców na Facebooku.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania – kwestie formalne

Podstawową kwestią, na jaką powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera, jest stan prawny nieruchomości. Deweloper powinien być właścicielem terenu, a wpis na ten temat powinien znajdować się w księdze wieczystej. Księgi są ogólnodostępne, więc każdy zainteresowany może zweryfikować te informacje.

Umowa przedwstępna kupna mieszkania to ważny dokument, w którym określa się warunki zakupu nieruchomości. Taka umowa jest sporządzana w formie aktu notarialnego, a koszt jego sporządzenia ponoszą po równo obie strony. Zwróć uwagę, czy w dokumencie nie znajdują się klauzule niedozwolone. Przykładem są np. kary umowne dla kupującego, zapisy o możliwości zmiany rodzaju materiałów budowlanych czy terminu oddania mieszkania, a także na temat waloryzacji cen nieruchomości.

Zakup mieszkania w odpowiedniej lokalizacji: na co zwracać uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, jeśli chodzi o lokalizację? Sprawdź, w jakiej odległości znajdują się:

  • tereny zielone: park, las;
  • drogi dojazdowe do miasta – to ważne, gdy szukasz mieszkania pod Poznaniem (np. mieszkania Mosina);
  • przystanki tramwajowe i autobusowe;
  • infrastruktura: szkoły, przedszkola, przychodnie, sklepy;
  • uciążliwe obiekty: zakłady produkcyjne, spalarnia śmieci itp.

Czy wiesz, że informacji na temat inwestycji planowanych w otoczeniu nieruchomości nie musisz poszukiwać samodzielnie? Przy kupnie mieszkania od dewelopera jest on zobowiązany przedstawić Ci prospekt informacyjny, w którym będą znajdowały się plany inwestycyjne dla okolicy.

Jakie mieszkanie wybrać dla siebie, a jakie pod inwestycję?

To, w jakim celu planujesz kupno mieszkania, będzie miało duży wpływ na jego powierzchnię, rozkład, lokalizację. Mieszkania kupowane na wynajem są zazwyczaj mniejsze – najlepiej wynajmują się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Najemcom nie przeszkadza zazwyczaj brak osobnej kuchni, często zwracają za to uwagę na dostępność miejsc parkingowych. Zastanów się też, komu zamierzasz wynajmować mieszkanie. Jeśli chcesz mieć najemców studentów, rozważ zakup mieszkania w pobliżu uczelni, położonych blisko przystanków tramwajowych. Jeśli zależy Ci na pracujących singlach czy parach, wybierz spokojną lokalizację na jednym z osiedli.

Zakup mieszkania pod inwestycję w centrum nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wiele młodych osób pracuje z dala od centrum lub nawet poza miastem i właśnie tam szuka mieszkań na wynajem. Kupno mieszkania od dewelopera pod Poznaniem jest znacznie tańsze, możesz więc liczyć na krótszy czas zwrotu z inwestycji.

Co jest ważne przy zakupie mieszkania na własne potrzeby? Mieszkanie, w którym będziecie mieszkali na co dzień, powinno mieć rozkład zapewniający wygodę użytkowania. Nie powinno być w nim pokoi przechodnich czy wąskich korytarzy. Co do tego, czy lepsza jest osobna kuchnia, czy aneks z salonem, zdania są podzielone – to raczej kwestia osobistych upodobań niż obiektywnych czynników. Jeśli zamierzasz kupić większe mieszkanie, dobrze jest szukać lokali dwustronnych, które są lepiej doświetlone i łatwiejsze do wietrzenia (sprawdź także porady jak urządzić małe mieszkanie).