Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Posiadasz wolne środki pieniężne i zastanawiasz się, czy warto inwestować w mieszkania na wynajem? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule. Istnieje całkiem sporo opcji lokaty swoich oszczędności. Należą do nich: obligacje skarbowe, fundusze inwestycyjne i akcje spółek giełdowych. Nie każda z wymienionych możliwości jest jednak zupełnie bezpieczna. Inwestowanie w mieszkania na wynajem to jeden z lepszych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy inwestować w nieruchomości oraz w jaki sposób najlepiej to robić, czytaj dalej!

Inwestowanie w mieszkania do wynajęcia – o czym pamiętać?

Czy warto inwestować w mieszkania? Kiedy taka transakcja się opłaca? Przede wszystkim, zanim podejmiesz decyzję o zakupie lokum do wynajęcia, musisz uwzględnić kilka ważnych kwestii. Inaczej nieruchomość może nigdy nie przynieść spodziewanych zysków. Co wziąć pod uwagę, inwestując w mieszkania na wynajem? Jakie zagadnienia są ważne?

Lokalizacja nieruchomości

Wynajmujący, analizując poszczególne oferty, zwraca uwagę na to, jak daleko od lokum znajdują się sklepy i punkty usługowe oraz jego miejsce pracy lub nauki. 

Docelowa grupa najemców

Zastanów się, jakim osobom chcesz wynajmować mieszkanie: czy będą to studenci, turyści, czy może rodzina z dziećmi? Poszczególne grupy znacząco różnią się pod względem potrzeb mieszkaniowych.

Standard mieszkania a czynsz

Nowa i niezamieszkiwana jeszcze przez nikogo nieruchomość będzie droższa od tej wymagającej remontu. Dlatego dostosuj wysokość czynszu do standardu mieszkania do wynajęcia. LECHBUD oferuje położone w pobliżu natury osiedla, które spełniają wymogi nowoczesnego budownictwa.

Czas wynajęcia

Określ przybliżoną liczbę miesięcy w ciągu roku, kiedy mieszkanie jest wynajmowane. Pamiętaj, że lokal prawdopodobnie nie będzie zajęty przez cały rok.

Chcesz też wiedzieć, jak zarabiać na wynajmie mieszkań bez lęku o podpisanie umowy z nieuczciwym najemcą? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wynajem okazjonalny. Co to za usługa? To taki rodzaj najmu, w którym umowa uwzględnia sprawną egzekucję komorniczą i pozbycie się nieuczciwego mieszkańca. 

Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem?

Podobnie jak inne sposoby lokowania środków finansowych, inwestowanie w mieszkania na wynajem ma swoje zalety i wady. Do atutów zakupu nieruchomości do wynajęcia należą:

  • bezpieczeństwo – ceny mieszkań ciągle rosną,
  • pasywny dochód,
  • zabezpieczenie kredytu oraz kapitału za pomocą nieruchomości.

Natomiast minusy inwestowania w mieszkania na wynajem to:

  • wysokie koszty zakupu nieruchomości,
  • długi czas zwrotu z inwestowania w lokale,
  • konieczność poszukiwania najemców.

Istnieje oczywiście znacznie więcej korzyści oraz słabych stron wiążących się z wynajmem nieruchomości. Każda sytuacja jest inna, dlatego należy wziąć pod uwagę również wiele indywidualnych czynników. W odpowiedzi na pytanie, czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja, pomoże także analiza Twojej wiedzy na temat prawa dotyczącego lokowania kapitału w nieruchomości.

Jeżeli dokładnie przeliczysz koszty związane z zakupem mieszkania oraz stworzysz realną prognozę zysków, inwestowanie w nieruchomości prawdopodobnie przyniesie Ci spory zwrot wydanych środków. Przedsiębiorstwo LECHBUD oferuje otoczone przez przyrodę mieszkania pod Poznaniem. Zobacz koniecznie nasze nowoczesne mieszkania w Mosinie, które znajdują się w okolicach Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Polecamy inwestycję w te atrakcyjne nieruchomości. Mamy nadzieję, że ten artykuł dał Ci choć częściową odpowiedź na to, czy warto inwestować w mieszkania na wynajem.

Przeczytaj także:

Jak sprawdzić dewelopera? 

Kupno mieszkania 

Mieszkanie od dewelopera 

Gdzie kupić mieszkanie? 

O co pytać dewelopera