Mieszkanie z rynku wtórnego. Na jakie pułapki należy uważać?

Mieszkanie z rynku wtórnego. Na jakie pułapki należy uważać?

Osoby poszukujące nowego M można podzielić na trzy grupy. Takich, którzy poszukują mieszkania wyłącznie od dewelopera, takich, którzy widzą same zalety mieszkań z rynku wtórnego i tych, dla których rynek nie jest wanny, ponieważ liczy się cena. Zakup mieszkania z rynku wtórnego, chociaż przez wiele osób uważany jest za bezpieczniejsze rozwiązanie, może nieść za sobą również ryzyko. O co pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórego? W jakie pułapki można się złapać?

Jak sprawdzić używane mieszkanie?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym, dla wielu osób jest opcją wygodniejszą. Szczególnie gdy decydują się na lokal „gotowy do wprowadzenia”, czyli w takim stanie, który nie wymaga dodatkowych remontów, czy modernizacji. Mieszkanie z rynku wtórnego ma już założoną księgę wieczystą i najczęściej podpięte wszystkie media. Tym, co warto poddać szczegółowej analizie, jest stan księgi wieczystej mieszkania, które planujesz kupić. Jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnej ocenie stanu prawnego i technicznego mieszkania, które planujesz kupić – poproś o pomoc specjalistę. Usługi takich osób znajdziesz bez trudu i internecie.

Na co najbardziej zwrócić uwagę?

Na co uważać przy kupnie mieszkania z założoną już księgą wieczystą? W szczególności ważny jest stan prawny – czy działy KW są wolne od wpisów, obciążeń i roszczeń? Czy wobec nieruchomości toczy się postępowanie egzekucyjne? To wszystko sprawdzisz w odpowiednim dziale księgi wieczystej – poproś zatem sprzedającego o jej numer.

Ważne jest również świadectwo energetyczne, stan budynku z zewnątrz, ale te stan techniczny wewnątrz. Warto zweryfikować, kiedy i czy była wymieniona instalacja elektryczna, a także, czy realizowana była wymiana pionów instalacji wodnej. Jest to szczególnie ważne w starszych blokach. Czemu jest to tak ważne? Jeśli takie prace są dopiero planowane wiąże się to z koniecznością poważnej modernizacji – kucie płytek w łazience i kucie ścian, a te niosą za sobą widmo rychłego remontu, dodatkowe koszty i niedogodności.

Kolejną z kwestii, jakie musisz dokładnie sprawdzić jest stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego. Pamiętaj, że nie ma na nie gwarancji, jak w przypadku nowego mieszkania od dewelopera. Wszelkie wady będzie trzeba usuwać za środki pochodzące z własnej kieszeni. Stan posadzek, stan ścian, szczelność okien, ocena balkonu, piwnicy i elewacji to wszystko przed Tobą!

A może jednak rynek pierwotny?

To właśnie z uwagi na gros czynności związanych z koniecznością weryfikacji technicznej i prawnej mieszkań z rynku wtórnego, ale poniekąd i ze względu na cenę i możliwość swobodnej aranżacji – wiele osób decyduje się jednak na zakup mieszkania prosto od dewelopera. Powodów takiej decyzji jest wiele:

  • Współczesna infrastruktura

  • Niższa cena za metr kwadratowy

  • Możliwość samodzielnej, swobodnej aranżacji

  • Doskonały stan techniczny mieszkania i bloku

  • Brak obaw o roszczenia, wpisy i inne kwestie w KW

  • Gwarancja na części wspólne i elementy mieszkania (po gwarancji obowiązuje rękojmia za wady)

  • I wiele więcej

Jak widzisz, zalet wynikających z podjęcia decyzji o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jest całkiem sporo, a fakt możliwości dowolnego wykończenia, bez wcześniejszego remontu – zrywania starych podłóg i glazury, wygładzania ścian, wymiany instalacji elektrycznej redukuje wydatki związane z jego modernizacją.

Jak i gdzie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Mieszkanie na rynku pierwotnym można kupić od dewelopera. Podobnie, jak z wieloma usługami dostępnymi na rynku, wybór dobrej i sprawdzonej firmy może mieć znaczenie dla komfortu użytkowania nowego mieszkania i ogólnie – jakości budowy. Jeśli szukasz mieszkania pod Poznaniem w atrakcyjnej lokalizacji i spokojnej okolicy, sprawdź koniecznie mieszkania w Mosinie z rynku pierwotnego!

Główne różnice między zakupem na rynku pierwotnym i wtórnym.

Jedną z głównych różnic między zakupem mieszkania z rynku pierwotnego i rynku wtórnego, poza wyżej wymienionymi, jest również obowiązek uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku chęci zakupu nieruchomości z rynku wtórnego PCC wynosi 3%. Kupując mieszkanie od dewelopera ten koszt Cię nie dotyczy.

Jak widzisz zakup mieszkania z rynku wtórnego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Aby uniknąć ewentualnych pułapek związanych z procedurą zakupu takiej nieruchomości, przed podjęciem decyzji o podpisaniu aktu notarialnego nawiąż współpracę ze specjalistą, który zajmuje się weryfikacją stanu prawnego i technicznego nieruchomości. Pamiętaj, że rynek pierwotny jest obecnie jedną z bardziej atrakcyjnych perspektyw na własne, nowoczesne, wymarzone M.

 

Przeczytaj też:

6 zalet zakupu mieszkania od dewelopera

Na co zwrócić uwagę wybierając dewelopera?

Na co zwrócić uwagę wybierając dewelopera?

Co sprawdzić przed mieszkania od dewelopera?

Rynek pierwotny czy wtórny - szukamy mieszkania?

Kupno mieszkania krok po kroku od dewelopera