Szukasz lokalu usługowego? Podpowiadamy jak go wybrać

Szukasz lokalu usługowego? Podpowiadamy jak go wybrać

Wybór lokalu usługowego ma ogromny wpływ na sprawne funkcjonowanie każdego biznesu. Szukając takiego miejsca,  trzeba rozważyć nie tylko lokalizację, ale również specyfikę danej działalności gospodarczej oraz preferencje klientów. W końcu to ich zaangażowanie decyduje o tym, czy biznes odniesie sukces. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać idealny lokal usługowy i na co zwrócić szczególną uwagę.

Lokalizacja odpowiednia dla Twojego biznesu

Centrum, przedmieścia czy obrzeża miasta? Położenie lokalu usługowego często odgrywa strategiczną rolę w prowadzeniu działalności. Wynajmując lokal przy głównej ulicy w centrum miasta, można oczywiście zdobyć uwagę wielu nowych klientów, do których w innym przypadku trudniej byłoby dotrzeć. Taki krok wymaga jednak zdecydowanie większych nakładów finansowych, a do tego trzeba liczyć się ze sporą konkurencją.

Alternatywą dla położenia w szczególnie ruchliwej części miasta jest zaś wynajem lub kupno lokalu usługowego na terenie bardziej oddalonych osiedli mieszkaniowych. W takim miejscu bazę klientów stworzą okoliczni mieszkańcy. Będzie to lokalizacja idealna dla sklepów spożywczych, salonów kosmetycznych, restauracji czy aptek. Jeśli lokal usługowy przyciągnie uwagę mieszkańców i zyska ich sympatię, pozwoli to na wieloletnie funkcjonowanie biznesu z dużym powodzeniem!

Układ i powierzchnia dopasowane do działalności

Układ i powierzchnia lokalu usługowego to jednej z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę decydując się na kupno lub wynajem. Dla salonu kosmetycznego, butiku czy herbaciarni wystarczy miejsce o mniejszej powierzchni. Natomiast klub fitness, sklep z rowerami czy filia banku będą wymagały zdecydowanie większej przestrzeni. Oprócz preferencji klientów dotyczących układu i wyglądu lokalu, w przypadku niektórych działalności należy również pamiętać o pewnych wymogach prawnych, które będzie on musiał spełnić. W zależności od branży mogą to być przepisy BHP określające powierzchnię mającą przypadać na jednego pracownika czy wytyczne sanepidu. Poszczególne typy działalności muszą również spełniać specjalne wymogi techniczne lub zapewniać klientom dostęp do toalety. Dlatego przed wynajmem lub kupnem lokalu usługowego w pierwszej kolejności zapoznaj się ze wszystkimi wytycznymi, a dopiero wtedy dokonaj selekcji!

Kupić czy wynająć lokal usługowy - które rozwiązanie jest lepsze?

Lokal usługowy do wynajęcia, lokal usługowy na sprzedaż - co wybrać? Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależna jest od biznesplanu i budżetu przeznaczonego na ten cel przez daną firmę. Jeśli działalność sprawnie funkcjonuje i posiada kapitał na kupno lokalu, to dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na ten krok. Taki zakup może bowiem wpłynąć pozytywnie na komfort prowadzonego biznesu.

Należy jednak pamiętać, że przy zakupie lokalu usługowego obowiązują też dodatkowe koszty transakcyjne. Takie opłaty również trzeba uwzględnić w budżecie.

Natomiast jeśli firma nie ma stabilnej sytuacji finansowej, dopiero się rozwija i nie posiada jeszcze budżetu na kupno, to wynajem lokalu usługowego w bloku, apartamentowcu czy wolnostojącego będzie lepszym rozwiązaniem. Dodatkową zaletą tej opcji jest fakt, że kwestie wszelkich remontów, napraw awarii oraz usterek nie będą w tym przypadku zmartwieniem wynajmującego.

Dojazd z miejsca zamieszkania

Należy zwrócić też uwagę na dojazd do lokalu. Musi on być łatwy do odnalezienia zarówno dla klienta zmotoryzowanego, jak i poruszającego się komunikacją miejską. W związku z tym pierwszej grupie trzeba umożliwić swobodny postój, a w przypadku drugiej - przeanalizować usytuowanie przystanków tramwajowych lub autobusowych. 

Łatwy i szybki dojazd do lokalu usługowego to z pewnością kwestia, na którą uwagę zwracać będą zarówno potencjalni klienci, jak i pracownicy firmy.

Podsumowując...

Zastanawiasz się, jak znaleźć lokal usługowy? Poszukiwania najlepiej zacznij od przeanalizowania wszelkich wymogów prawnych, które mogą obejmować rodzaj działalności, jaką prowadzisz. Następnie przeanalizuj kapitał na ten cel. Zdecyduj, jaka lokalizacja najbardziej Ci odpowiada. Dokładnie przestudiuj układ danego lokalu i jego powierzchnię. A potem… ciesz się sprawnym funkcjonowaniem swojego biznesu!

PB Lechbud to deweloper i generalny wykonawca, który oferuje wysokiej klasy mieszkania w Mosinie. Szukasz mieszkania pod Poznaniem? Sprawdź nas i zdecyduj, które podoba Ci się najbardziej!

 

Przeczytaj też: