Dlaczego uciekamy z centrum miast? O zaletach życia na przedmieściach

Jak wybrać pomiędzy chęcią zamieszkania blisko miasta, a jednocześnie w otoczeniu natury? Jakie są zalety mieszkania na przedmieściach? Czy da się pogodzić życie w mieście z pragnieniem spokoju i bliskości przyrody? Odpowiedzią na te pytania są mieszkania położone w pobliżu dużych aglomeracji, a jednocześnie zlokalizowane blisko terenów zielonych. Coraz więcej osób decyduje się na kupno nieruchomości na przedmieściach i wybiera mieszkanie w otoczeniu przyrody. Czy lokalizacja na przedmieściach jest odpowiednia dla Ciebie? Lubisz ciszę prowincji czy wolisz miejski zgiełk? Gdzie będziesz czuł się lepiej? Porównaj zalety i wady życia w dużym mieście oraz na przedmieściach i znajdź rozwiązanie odpowiadające Twoim oczekiwaniom!

Dla kogo jest mieszkanie na przedmieściach?

Mieszkania na przedmieściach to coraz częściej wybierane inwestycje. Z dużych aglomeracji uciekają najczęściej osoby, które poznały już zalety i wady mieszkania w mieście. Przeprowadzając się, decydują się na zmianę stylu życia bądź potrzebują więcej przestrzeni dla siebie i rodziny. Docenisz zalety mieszkania na przedmieściach, jeżeli:

 • potrzebujesz spokoju i ciszy,
 • lubisz przestrzeń wokół,
 • marzysz o własnym ogrodzie,
 • nie lubisz zgiełku panującego w mieście,
 • chcesz, by Twoje dzieci wychowywały się w spokojnej i bezpiecznej okolicy.

Jeśli zatem potrzebujesz na co dzień bliskości natury, a jednocześnie chcesz zachować możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej infrastruktury, wybierz mieszkanie z dala od centrum miasta w bliskiej odległości od aglomeracji.

Zalety i wady mieszkania na przedmieściach

Jakie są zatem zalety mieszkania na przedmieściach?

 • Dogodna lokalizacja. Mieszkania poza miastem położone są najczęściej blisko dróg krajowych oraz linii kolejowych, co sprawia, że do aglomeracji miejskiej dojedziesz w zaledwie pół godziny.
 • Bliskość natury. Inwestycje zlokalizowane w okolicach Poznania położone są w otoczeniu zieleni, w bliskości Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Lokalizacja stwarza doskonałe warunki do odpoczynku i  aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
 • Dobrze rozwinięta infrastruktura. Mieszkania i domy budowane są w miejscach, gdzie nie brakuje szkół, żłobków, sklepów spożywczych czy placówek medycznych. Dzięki temu nie potrzebujesz dojeżdżać do większego miasta, żeby załatwić codzienne sprawy.
 • Niższa cena. Nieruchomości położone na przedmieściach są tańsze od tych zlokalizowanych w centrum. Atrakcyjne mieszkania pod Poznaniem znajdziesz w bardzo korzystnych cenach.

Mieszkanie poza miastem ma także swoje minusy, które powinieneś wziąć pod uwagę podejmując decyzję o przeprowadzce. Z pewnością do wad mieszkania na przedmieściach możemy zaliczyć:

 • Dojazdy - jeśli pracujesz w mieście, musisz liczyć się z koniecznością codziennych dojazdów do pracy. Obojętne, czy będzie to komunikacja autobusowa, pociąg czy własne auto - dojazd do pracy zawsze oznacza dodatkowy czas, który musisz na to wygospodarować.
 • Rozbudowa nowych osiedli - miejsca, które dzisiaj są spokojne i przestrzenne, z czasem mogą zostać zabudowane. Upewnij się, czy w lokalizacji, którą wybierasz, nie są planowane kolejne inwestycje.
 • Mniejszy dostęp do infrastruktury kulturalnej i rozrywek. Na przedmieściach nie znajdziesz wielkich centrów handlowych, kin i teatrów. Małe miejscowości oferują wiele rozrywek, jednak jeśli jesteś miłośnikiem wielkich salonów, życie poza miastem może być dla Ciebie uciążliwe.  

Zalety i wady mieszkania w centrum miasta

Dla jednych mieszkanie w dużym mieście to same zalety, inni natomiast nigdy nie zdecydują się na taki wariant. Jakie są zatem plusy i minusy mieszkania w mieście? Do zalet niewątpliwie zaliczymy:

 • bliskość atrakcji kulturalnych i rozrywkowych,
 • łatwy dostęp do komunikacji miejskiej,
 • bliskość pracy, urzędów, sklepów i innych instytucji,
 • wyższą cenę Twojej nieruchomości na rynku wtórnym.

Mieszkanie w dużym mieście ma jednak i swoje wady. Do wad życia w mieście z pewnością zaliczymy wysokie ceny mieszkań, wszechobecny hałas, spaliny i smog. Minusy życia w mieście to także zatłoczone ulice, niższy poziom bezpieczeństwa i mniejszy dostęp do terenów zielonych.

Co zatem wybrać - centrum czy przedmieścia?

Decyzja, jaką lokalizację wybrać: centrum miasta czy przedmieścia, zależy od stylu życia, jaki prowadzisz, ulubionych sposobów spędzania czasu, pracy, czy dalszych oczekiwań. Chcesz kupić własne mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania mieszkania na przedmieściach? Mieszkania w Mosinie to dogodna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum Poznania. To także mnóstwo terenów zielonych w pobliżu oraz cicha i spokojna okolica - wszystko to gwarantuje Ci deweloper w Mosinie. Sprawdź ofertę PB LECHBUD i wybierz z nami mieszkanie Twoich marzeń!