CO SPRAWDZIĆ PRZED KUPNEM MIESZKANIA OD DEWELOPERA?

Rynek pierwotny czy wtórny? - szukamy mieszkania

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Wcześniej trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie kupić mieszkanie i jaki rynek nieruchomości wybrać: pierwotny czy wtórny? Czym jest rynek pierwotny i wtórny, jakie zalety wiążą się z każdym z nich? Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź wiedzę, która pomoże CI wybrać najlepsze mieszkanie.

Rynek pierwotny a wtórny - czym się różnią?

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym można kupić mieszkania, domy i lokale usługowe. Czym się one różnią? Co to jest rynek pierwotny i wtórny? Rynek pierwotny oferuje nieruchomości, które nie były wcześniej zamieszkałe ani używane. To my, jako nabywca, będziemy pierwszym właścicielem nieruchomości. Sprzedawcą takich mieszkań, domów i lokali jest inwestor, czyli deweloper. W zależności od sytuacji i indywidualnych preferencji możemy kupić mieszkanie na różnym etapie realizacji. Z kolei rynek wtórny oznacza, że jesteśmy kolejnym, a nie pierwszym nabywcą, a mieszkanie było wcześniej użytkowane przez inną osobę.

Mieszkania z rynku wtórnego - wady i zalety

Mieszkania z rynku wtórnego mają pewne zalety, które doceni część nabywców. Przede wszystkim takie lokale oferują szeroki wybór lokalizacji - większość mieszkań w centrum miasta to nieruchomości, które mają już swoich właścicieli. Jeśli więc zależy nam na takiej lokalizacji, to z pewnością znajdziemy coś dla siebie, aczkolwiek takie nieruchomości mogą być bardzo drogie. Rynek wtórny ma także tę zaletę, że od razu możemy ocenić stan nieruchomości i poznać sąsiadów, co nie jest możliwe, gdy wybieramy inwestycję deweloperską w fazie realizacji. Mieszkania z rynku wtórnego teoretycznie są gotowe do zamieszkania, ale w praktyce często wymagają remontu, by dostosować je do naszych osobistych preferencji i gustu. Co więcej, jeśli w mieszkaniu z rynku pierwotnego pojawią się usterki, deweloper powinien je usunąć. Jeśli kupimy nieruchomość z rynku wtórnego, sprzedający nie ma takiego obowiązku, w razie gdyby usterki wyszły na jaw po sfinalizowaniu transakcji.

Zalety rynku pierwotnego

Coraz więcej osób zastanawiających się, jak i gdzie kupić mieszkanie, decyduje się na oferty deweloperskie, czyli te z rynku pierwotnego. Zainteresowanych przekonują liczne zalety, jakimi może pochwalić się mieszkanie od dewelopera. Wśród nich warto wyróżnić:

• dowolność wykończenia, aranżacji i urządzenia - to my, jako pierwsi nabywcy, decydujemy, jak powinno wyglądać nasze mieszkanie;

• nowoczesne budownictwo - deweloperzy stawiają na ekologię i oszczędność, dzięki czemu mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu;

• atrakcyjna architektura - wiele inwestycji może poszczycić się atrakcyjną zabudową na osiedlu - wokół bloków czy domów znajduje się roślinność, place zabaw dla dzieci czy ławki;

• liczne udogodnienia - mieszkania i domy z rynku pierwotnego charakteryzują się licznymi udogodnieniami, takimi jak: miejsce parkingowe - na terenie osiedla lub w garażu, komórki lokatorskie, rowerownie, tarasy i balkony.

Co więcej, decydując się na lokal z rynku pierwotnego, możemy wprowadzać zmiany w projekcie, które sprawią, że mieszkanie będzie dostosowane do naszych potrzeb. Inwestorzy mogą na nasze życzenie wyburzyć lub przesunąć ścianę, jeśli zgłosimy taką chęć na etapie prac lub przed ich rozpoczęciem.

Rynek wtórny a pierwotny. A może mieszkanie "pod klucz"?

Duży popyt na nieruchomości z rynku pierwotnego sprawia, że nowe lokale są dość drogie. Wysokie ceny odstraszają niektórych nabywców, jednak jeśli zależy nam na mieszkaniu od dewelopera, można wybrać inwestycję zlokalizowaną w pewnym oddaleniu od centrum miasta, za to z dobrym dojazdem do niego i rozwiniętą infrastrukturą. W ten sposób można wybrać między innymi domy pod Poznaniem i żyć z dala od smogu, za to w otoczeniu natury i terenów zielonych. Ponieważ inwestorzy zazwyczaj oddają mieszkania w stanie deweloperskim, możemy je dostosować do swoich oczekiwań. Jeśli nie mamy czasu na wykańczanie i urządzanie, warto zdecydować się na inwestycję “pod klucz”, wówczas przyjmujemy gotowe lokum, do którego możemy się od razu wprowadzić.

Jeśli zależy Ci na wyborze mieszkania pod Poznaniem z rynku pierwotnego i w atrakcyjnej cenie, zapraszamy do kontaktu. Oferujemy przestronne i funkcjonalne mieszkania i domy w Mosinie, która zapewnia dogodny dojazd do stolicy Wielkopolski zarówno samochodem, jak i pociągiem. W pobliżu znajdują się tereny zielone, okolicę wyróżniają cisza, spokój i przyjazne sąsiedztwo. Budując domy i mieszkania, stosujemy najnowocześniejsze technologie, dzięki czemu nieruchomości są energooszczędne. Funkcjonalne i odpowiednio doświetlone pomieszczenia dają duże możliwości aranżacyjne. Zapraszamy do kontaktu.