Niskie budownictwo czy wysoki blok?
Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Możemy mówić o zmianach zachodzących nie tylko z roku na rok, ale i z miesiąca na miesiąc. Pojawia się między innymi pytanie co wybrać – niskie budownictwo czy wysoki blok? Takie opcje mamy zarówno decydując się na zakup własnego M na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Jakie budownictwo wybrać – niski czy wysoki blok?
Spotkamy się ze zwolennikami jednego, jak i drugiego rozwiązania. Jednak warto zastanowić się nad zaletami poszczególnych opcji – to zdecydowanie ułatwi kupno mieszkania.
Jakie są zalety wysokich budynków?
Główną i wyróżniającą się cechą, która może skłonić do zakupu mieszkania lub apartamentu w wysokim bloku jest piękny widok z wyższych pięter. Jednak nie w każdej lokalizacji udaje się to osiągnąć. Często wysokie, nowoczesne bloki pojawiają się w centrach miast. Jeśli zależy nam na prywatności i widoku, jakie zyskuje się na najwyższych piętrach, to jak najbardziej, warto szukać wysokich budynków.
Zalety niskich budynków mieszkalnych
W przypadku niższej zabudowy Polacy znajdują więcej zalet. Budynki takie są bardziej kameralne, nie ma takiego tłoku, jak w wielopiętrowych. Często wymienianą zaletą jest również więcej ciszy. Czy warto więc wybrać niskie budownictwo? Z pewnością bloki 2-4 piętrowe są doskonałą opcją dla wielu osób, w tym dla młodych rodzin, bo ich infrastruktura jest zdecydowanie bardziej dostosowana do ich potrzeb. Mieszkania w Mosinie to odpowiedź na takie właśnie oczekiwania.
Niskie bloki kontra wieżowce – idealne miejsce do mieszkania
Często rodzaj zabudowy, na jaki się decydujemy, podyktowany jest zasobnością naszego portfela. Mieszkania w kamienicach, czy nowoczesnych wysokich blokach, z uwagi na widok mogą kosztować więcej. Dodatkowo w tych najwyższych ostatnie piętra zajmują bardzo duże nieruchomości. W niskiej zabudowie z powodzeniem znajdziemy niewielkie mieszkania, odpowiednie dla naszego budżetu i potrzeb.
Nieco lepsze ceny można uzyskać w starym budownictwie, nawet jeśli jest to wieżowiec. Jednak pojawiają się dodatkowe pytania potencjalnych kupujących, jak np. czy bloki z wielkiej płyty nadal są bezpieczne? W tym kontekście często decydujemy się na nieruchomości na niższych piętrach, które wydają się bezpieczniejsze. Warto też uwzględnić ewentualne awarie windy – wchodzenie na 8 czy 9 piętro pieszo nie jest zbyt komfortowe.
Mieszkanie w niskiej zabudowie – dlaczego warto?
Wysokie budynki często znajdują się w centrach miast. Obecnie panuje tendencja do ucieczki od zgiełku. Wystarczy, że dzień pracy spędzany jest w hałaśliwych metropoliach. W domu szukamy odpoczynku. W związku z tym, zamiast w centrum dużego miasta możemy postawić na mieszkania pod Poznaniem i cieszyć się doskonałymi warunkami do życia – niska zabudowa, dopasowana do potrzeb infrastruktura, a także łatwy i szybki dojazd do miasta.
Często decyzja o wyborze niskiej zabudowy zostaje podjęta na podstawie klimatu osiedla i tego, że chętnie stawiamy na spokój, jaki nam gwarantuje. Mniejszy tłok na klatkach, ale i na parkingach. W związku z tym, że mieszkania zlokalizowane są na obrzeżach miast, cena za metr kwadratowy jest niższa i możemy pozwolić sobie na większą nieruchomość niż w centrum.
Jakie mieszkanie będzie najlepsze dla Ciebie?
Obecnie trendy w budownictwie i nowe powstające osiedla pokazują, że zdecydowanie chętniej stawiamy na niższą zabudowę i kameralne rozwiązania, w których czujemy się bardziej komfortowo. Mimo to są również osoby, dla których idealnym azylem stanie się ostatnie piętro w jednym z najwyższych wieżowców w mieście. Ważne, aby decyzję podjąć na podstawie swoich potrzeb.