Co powinna zawierać umowa z deweloperem?
Kupno mieszkania za gotówkę lub częściej na kredyt hipoteczny to jeden z ważniejszych celów życiowych wielu Polaków. Dowiedz się, co musi zawierać umowa z deweloperem i na co uważać podczas jej zawierania. Przeczytaj nasz poradnik i nie daj się zaskoczyć przy dopełnianiu formalności związanych z zamknięciem transakcji kupna-sprzedaży.
Umowa deweloperska – co to jest?
Umowa deweloperska to umowa, którą zawiera klient kupujący mieszkanie z deweloperem. Przyjmuje postać aktu notarialnego i jest spisana przez notariusza (czyli urzędnika państwowego), dzięki czemu daje poczucie bezpieczeństwa obu stronom. Na podstawie tej umowy deweloper zobowiązuje się do wybudowania oraz sprzedaży lokalu mieszkalnego, w zamian za zapłatę ceny przez nabywcę.
Każdy deweloper jest zobligowany do stosowania umowy deweloperskiej zgodnie z ustawą z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego. Jako ciekawostkę warto dodać, że ustawa ta została stworzona po pladze bankructw firm deweloperskich, aby zwiększyć ochronę nabywców nieruchomości.
Co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej?
Prawidłowo skonstruowana umowa deweloperska powinna zawierać informacje dotyczące m.in.:
- terminu rozpoczęcia prac budowlanych,
- terminu zakończenia prac budowlanych,
- powierzchni, usytuowania i istotnych cech lokalu mieszkalnego,
- sposobu pomiaru powierzchni mieszkania,
- potrzebnych zgód banku,
- zobowiązania dewelopera do wybudowania nieruchomości,
- ceny nabycia mieszkania (cena ujęta w umowie powinna zawierać VAT),
- warunków płatności za lokal mieszkalny,
- szczegółów odbioru lokalu mieszkalnego,
- wysokość odsetek i kar umownych,
- miejsca i daty podpisania umowy,
- rękojmi za wady,
- terminu przeniesienia na nabywcę praw do mieszkania,
- warunków odstąpienia od umowy z deweloperem.
Przy niektórych umowach deweloperskich zawierana jest tzw. klauzula waloryzacyjna, która uzależnia zmianę ceny nieruchomości od zmiany podatków przez rząd.
Umowa z deweloperem – na co zwrócić uwagę?
Wiele osób nie lubi czytać skrupulatnie żadnych umów – to duży błąd. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień i rozczarowań, przede wszystkim musisz dokładnie zapoznać się z treścią umowy deweloperskiej, nawet jeśli zawiera ona wiele stron zapisanych drobnym drukiem. Każdy zapis musi być dla Ciebie czytelny i jasny. W razie problemów ze zrozumieniem treści nie bój się pytać pracowników firmy deweloperskiej o wyjaśnienia i doprecyzowanie. Szczególnie skrupulatnie przeanalizuj punkty poświęcone warunkom reklamacji oraz odstąpienia od umowy z deweloperem.
Podsumowując, szczegółowa analiza umowy deweloperskiej może uchronić Cię przed przykrymi niespodziankami i pozwoli zaoszczędzić mnóstwa niepotrzebnego stresu, a Ty będziesz mógł skupić się na tym jak urządzić małe mieszkanie lub lokal o większym metrażu.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się pomyślnie sfinalizować transakcję i wkrótce wprowadzić do swojego nowego, świeżo wybudowanego mieszkania pod Poznaniem (mieszkania Mosina) lub w dowolnym innym miejscu.