Jakie opłaty przy kupnie mieszkania?

Kupując nieruchomość, bardzo łatwo zapomnieć, że taka transakcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jakie opłaty przy kupnie mieszkania należy wziąć pod uwagę, szacując nasze możliwości finansowe? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać, decydując się na inwestycję w nieruchomość. Wiedza o tym, na jakie koszty przy zakupie mieszkania musisz się przygotować, pozwoli Ci rozsądnie zaplanować budżet i zminimalizować ryzyko niepotrzebnego stresu.

Zakup mieszkania - przygotuj się na wszystkie koszty 

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, zanim zaczniesz szukać idealnej nieruchomości, jest oszacowanie możliwości finansowych. Na kartce lub w Excelu zapisz, jakie opłaty przy kupnie mieszkania musisz wziąć pod uwagę. Dzięki temu czarno na białym zobaczysz, jaki rodzaj inwestycji Cię czeka. Wówczas będziesz w stanie na chłodno ocenić, jaka cena zakupu mieszkania wchodzi w grę. Poniżej przedstawiamy listę możliwych opłat i kosztów, które należy wziąć pod uwagę:

 • jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz uwzględnić koszt usług agencji nieruchomości,
 • wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu,
 • krótko- i długoterminowe koszty kredytu hipotecznego,
 • ubezpieczenie pomostowe, które zabezpiecza kredyt do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej,
 • koszty notarialne (zostaną omówione szczegółowo w dalszej części artykułu),
 • wpis prawa własności do księgi wieczystej lub, jeśli jest taka konieczność, założenie księgi wieczystej,
 • koszt remontu lokalu,
 • koszty utrzymania nieruchomości.

Koszty zakupu mieszkania - rynek pierwotny a wtórny

Jakich opłat przy zakupie mieszkania można uniknąć? Inwestycja w lokal z rynku wtórnego wiąże się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% rynkowej wartości nieruchomości (to nie jest cena mieszkania!). Jest to to opłata skarbowa obejmująca działania, które nie zostały obciążone podatkiem VAT. Zalicza się do nich między innymi:

 • umowę sprzedaży,
 • umowę zamiany rzeczy i praw majątkowych,
 • umowę darowizny,
 • ustanowienie hipoteki (w tym przypadku podatek każdorazowo wynosi 19 zł). 

Weryfikacja wartości nieruchomości przez Urząd Skarbowy może trwać nawet do pięciu lat. Jeżeli urząd uzna, że jest wyższa od ceny sprzedaży, będziesz musiał dopłacić 2% od różnicy. Podatek jest obliczany i odprowadzany przez notariusza, u którego będziesz zawierał umowę (za co też zapłacisz).

To argument przemawiający za kupnem mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloper sprzedając nieruchomości, uwzględnia podatek VAT w wysokości 8% (mieszkanie  o powierzchni do 150 m²) lub 23% (lokal większy niż 150 m²), dzięki czemu nie musisz dodatkowo płacić PCC. 

Opłaty

Jakie koszty przy zakupie mieszkania są wspólne dla obu rynków? Nie do uniknięcia są opłaty notarialne. Jeśli chcesz nabyć nieruchomość, zgodnie z prawem Twoim obowiązkiem jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania?

Taksa notarialna

Taksa notarialna to nic innego jak wynagrodzenie. Ile kosztuje notariusz przy zakupie mieszkania? Maksymalną wartość taksy określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564), a ostateczna kwota jest uzależniona od wartości nieruchomości. Notariusz pobiera taksę notarialną za każdą wykonaną czynność – przygotowanie umowy sprzedaży, oświadczenie o ustanowieniu hipoteki czy pełnomocnictwo. Warto wiedzieć, że nie zawsze musisz płacić maksymalną stawkę. 

Opłata za odpis aktu notarialnego

Koszt jednej strony odpisu wynosi 6 zł. Zwykle niezbędne są przynajmniej dwa odpisy aktu notarialnego, najczęściej jeden z nich trafia do banku, a drugi do sądu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będziesz potrzebować większej ilości, a co za tym idzie - wzrosną koszty. 

Opłaty stałe

Pocieszające jest to, że są koszty, których wartość się nie zmienia, dzięki czemu łatwiej uwzględnić je w budżecie. Jakie są opłaty stałe przy kupnie mieszkania

 • opłata za założenie księgi wieczystej, jeżeli nieruchomość jej nie posiada (60 zł)
 • opłata za wpisanie prawa własności do księgi wieczystej (200 zł)
 • opłata za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej, jeżeli zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny (200 zł)
 • opłata za wniosek o wpisanie zmian treści ograniczonych praw rzeczowych w księdze wieczystej (150 zł)

Koszty dodatkowe 

Wysokość kosztów dodatkowych w dużej mierze zależy od tego, jakie kupimy mieszkanie. Jeśli zdecydujesz się na nieruchomość rynku wtórnym, musisz się liczyć z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba uwzględnić wysokość prowizji dla banku. Podobnie rzecz wygląda, jeśli wybierasz współpracę z agencją nieruchomości. Często agenci pobierają prowizję w wysokości ok. 2,5% plus VAT. Pamiętaj jednak, że stawki są zróżnicowane i zwykle podlegają negocjacji.

Zdecydowałeś się na kupno mieszkania. Jakie opłaty jeszcze mogą Cię czekać? Warto uwzględnić potencjalne koszty remontu oraz utrzymania lokalu. Pod tym względem nieruchomość od dewelopera jest bezpieczniejszą inwestycją. Możesz wybrać mieszkanie pod klucz (unikniesz remontu), a budynek będzie w doskonałym stanie technicznym. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie będą niższe, a opłat administracyjnych prawdopodobnie będzie mniej niż w starym bloku czy kamienicy. 

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Opłat jest dużo, to nie ulega wątpliwości. Z pewnością zastanawiasz się, czy jest możliwe obniżenie kosztów zakupu mieszkania. Sprawdź, co możesz zrobić.

 • Negocjuj wysokość opłat notarialnych. Rozporządzenie ustala jedynie maksymalną wysokość stawek, ale realne koszty transakcji mogą być niższe.
 • Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie sporządzaj dodatkowych odpisów aktu notarialnego. Nie ma sensu płacić “na zapas”, ponieważ w każdej chwili możesz pobrać kolejną kopię.
 • Wynegocjuj niższą prowizję za usługi agenta nieruchomości lub znajdź tańsze biuro.
 • Znajdź najbardziej korzystną ofertę na kredyt hipoteczny i negocjuj z bankiem. Pamiętaj, że to nie musi być koniecznie Twój dotychczasowy bank.
 • Kup mieszkanie na rynku pierwotnym, dzięki czemu unikniesz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mieszkania pod Poznaniem z rynku pierwotnego

Doświadczony deweloper PB LECHBUD oferuje tanie mieszkania w Mosinie, które wyróżnia funkcjonalność oraz atrakcyjna lokalizacja w pobliżu Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zapewniamy profesjonalną pomoc w obniżeniu kosztów zakupu nieruchomości oraz nieocenione wsparcie doradcy kredytowego, który pomoże Tobie wybrać optymalne rozwiązanie. Dzięki temu kupno mieszkania pod Poznaniem będzie wyjątkowo udaną inwestycją.