CZY OPŁACA SIĘ KUPIĆ MIESZKANIE POD WYNAJEM?

Czy opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem?

Zastanawiasz się, czy opłaca się wynajmować mieszkanie? Kupno mieszkania pod wynajem to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób, jednak to, czy jest to inwestycja, która się opłaca, zależne jest od wielu czynników - m.in. kosztów zakupu nieruchomości, ew. kosztów dodatkowych, opłat stałych, a także % czasu, przez jaki mieszkanie jest wynajmowane. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, rozważając kupno mieszkania pod wynajem.

Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?

Czy opłaca się wynajmować mieszkanie? Ogólnie tak - inwestycja w mieszkania pod wynajem może być bardzo opłacalna. Należy jednak dużą uwagę zwrócić na dostosowanie swojej oferty do rynku. Wybór mieszkania pod wynajem wcale nie jest prosty. Decydując się na inwestycję tego typu, warto przemyśleć kilka aspektów związanych z zakupem nieruchomości, a także z późniejszym wynajmem:

  1. czas i możliwości finansowe inwestora;
  2. grupa docelowa;
  3. preferowany okres najmu.

Te informacje są niezbędne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie mieszkanie pod wynajem będzie odpowiednie. W miastach akademickich, w których znajdują się uczelnie wyższe, opłacać się będzie inwestować w mieszkania pod wynajem dla studentów. W mniejszych miastach, lub oddalonych od centrum dzielnicach sypialnianych częściej wynajmującą grupą będą młode rodziny z dziećmi preferujące najem długoterminowy, a z kolei kawalerki w ścisłym centrum miast turystycznych dobrze też sprawdzą się jako apartamenty na wynajem krótkoterminowy dla odwiedzających miasto.

Zakup mieszkania i koszty dodatkowe

W kosztorysie inwestycji powinny znaleźć się kompleksowe informacje dotyczące kwoty zakupu mieszkania - wszelkie opłaty dodatkowe, tak by szacowana cena była ceną całościową, a nie tylko transakcyjna.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego doliczyć należy również podatek od czynności cywilnoprawnych oraz najczęściej prowizję dla biura. W kosztorysie należy uwzględnić także usługę notariusza (taksa notarialna),wpis do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem na kredyt dodatkowe koszty to też wpis hipoteki w księgę wieczystą.

Nie bez znaczenia są także comiesięczne opłaty czynszowe, ogrzewanie, wodę, śmieci (jeśli liczone są osobno). To koszty stałe, które inwestor poniesie niezależnie od tego, czy mieszkanie będzie zamieszkane, czy nie. Dodatkowym wydatkiem jest również remont i wykończenie mieszkania - mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego najczęściej oferowane są w stanie deweloperskim, z rynku wtórnego nierzadko wymagają gruntownego remontu lub przynajmniej odświeżenia. Dochodzi również kwestia zakupu wyposażenia i urządzenia lokalu.

Najem mieszkania

Najem mieszkania to stosunek prawny, dlatego jako wynajmujący powinieneś poznać prawa i obowiązki obu stron i przygotować się do zawarcia umowy. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz skorzystać z usług biura nieruchomości, które zajmie się procesem wynajęcia Twojego mieszkania kompleksowo - od zrobienia zdjęć, przez publikację ogłoszenia na portalach www, koordynację spotkań z potencjalnymi nabywcami, aż do podpisania umowy włącznie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wszystkie te elementy realizować też bez takiego wsparcia. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem samodzielnie? Zadbaj o:

  • dobre zdjęcia pomieszczeń,
  • rzetelne przedstawienie stanu mieszkania w ogłoszeniu,
  • zaakcentowanie plusów - np. widok z okna, własny ogródek, balkon, duża łazienka, itp.
  • odświeżenie mieszkania, jeśli tego wymaga - nawet po małym malowaniu poprawia się aspekt wizualny mieszkania, dzięki czemu mieszkanie pod wynajem może miesięcznie generować większy zysk.

Zanim wystawisz ogłoszenie swojej kawalerki, apartamentu czy szeregowca, zapoznaj się też z konkurencją - zobacz jak wyglądają inne mieszkania w Mosinie na wynajem! Jeśli chcesz wynająć puste mieszkanie, warto wykonać aranżację tymczasową, aby potencjalny nabywca mógł zobaczyć na zdjęciach, jak duże są pomieszczenia i jak można urządzić mieszkanie pod wynajem.

Czy zakup mieszkanie pod wynajem się opłaca?

Wciąż zastanawiasz się, czy opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem? Mieszkanie pod wynajem może nie tylko przynosić comiesięczny zysk, ale i być dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Pamiętaj jednak, że obowiązki wynajmującego nie kończą się w chwili zakupu mieszkania pod wynajem - musisz znaleźć też lokatorów, dbać o nieruchomość i wywiązywać się z umowy podpisanej z najemcą (np. w kwestii ewentualnych napraw). Wybierając nieruchomość na wynajem, zastanów się nad grupą docelową i dostosuj lokalizację - jeśli chcesz kupić mieszkania na wynajem długoterminowy, np. dla rodzin z dziećmi, polecamy mieszkania pod Poznaniem od dewelopera budującego w Mosinie, jeśli z kolei chcesz wynajmować mieszkania na pokoje, lepsza będzie nieruchomość zlokalizowana w centrum, najlepiej blisko ośrodków akademickich.